BLACK+DECKER

Black & Decker Şirketi dünyanın en büyük elektrikli ve şarjlı el aletleri ve aksesuarları üreticisidir.

Küçük ev aletleri bölümü ABD’de bir numaralı pazar payına sahiptir ve global olarak önemli bir paya sahiptir. Bugün, Black & Decker® yaşam mekanlarında ve ticari uygulamalarda kullanılan kaliteli ürünler sunan, global bir üretim ve pazarlama şirketidir.

Ürünler 100’den fazla ülkede pazarlanmakta ve cironun yaklaşık yarısı ABD dışındaki ülkelerde gerçekleşmektedir.

Duncan Black ve Alonzo G. Decker isimli iki genç girişimci; Baltimore, Maryland?de ufak bir makine atölyesi kurdular ve şirket ismini Black & Decker® Üretim Şirketi olarak belirlediler. Atölyeleri hayaller edebileceklerinin ötesinde büyüdü.

Bugün, Black & Decker® yaşam mekanlarında ve ticari uygulamalarda kullanılan kaliteli ürünler sunan, global bir üretim ve pazarlama şirketidir. Ürünler 100’den fazla ülkede pazarlanmakta ve cironun yaklaşık yarısı ABD dışındaki ülkelerde gerçekleşmektedir.

Black & Decker Şirketi dünyanın en büyük elektrikli ve şarjlı el aletleri ve aksesuarları üreticisidir. Küçük ev aletleri bölümü ABD’de bir numaralı pazar payına sahiptir ve global olarak önemli bir paya sahiptir.

1900’lerin başında kurulan ufak atölyenin, bugünkü global üretim ve pazarlama devine dönüşmesindeki olaylar zinciri neydi? Cevap şirket tarihinde yatan başlıca olayların zamanda dizilişine göz atarak bulunabilir.

Black & Decker® Tarihçe

1917 -Şirket matkabında kullanılan kabza ve tetikli şalter için patent aldı. ABD, Baltimore, Towson’da 12,000 metrekarelik ilk Black & Decker® fabrikası kuruldu.

1922 – Şirketin ilk yabancı bağlı ortaklığı Kanada’da, Black & Decker® Manufacturing Company, Ltd. olarak kuruldu ve ABD dışındaki ilk montaj, satış, servis ve depolama tesisi oluşturuldu. Ayrıca elektrikli tornavida gelişen ürün grubuna eklendi.

1925 – Uluslararası gelişme devam etti. Black & Decker®, Ltd.satış, servis ve depolama bağlı ortaklığı, İngiltere çapında faaliyet gösterecek şekilde kuruldu.

1928 – Black & Decker® Cleveland, Ohio, ABD’de bulunan, sanayi tipi elektrikli el aletleri üreticisi olan Van Dorn Electric Tool Company şirketini bünyesine kattı.

1929 – Black & Decker® (Australasia) Pty., Ltd. Sidney, Avustralya’da kuruldu. Bu bağlı ortaklık, montaj, bobin sarma, satış, servis ve depolama tesisiydi.

1941 – Towson tesisi ordu için fünye, şarapnel ve diğer ordu donatımı üretmeye başladı. Kaynakların savaş gereçlerine yöneltilmesine ramen, Şirket yasal limitler dahilinde elektrikli el aletleri üretmeye devam etti.

1943 – Black & Decker® 2. Dünya Savaşında kazandiği dört takdirnameden biri olan prestijli Army-Navy ödülünü üretim için kazandı.

1946 – Batı yarımkürede işleri geliştirmek için bir bağlı ortaklık kuruldu. Güneyde genişlemek için São Paulo, Brezilya’da satış, servis ve depolama tesisi kuruldu.

1950 – Bir milyonuncu matkap üretim bantından çıkarak Şirketin üretim tarihinde bir dönüm noktası oluşturdu.

1951 – Kurucu ortak ve 1910’dan itibaren şirket başkanı olan S. Duncan Black, 15 Nisan’da, 68 yaşında öldü. Alonzo G. Decker, Sr. başkan oldu. Şirket, Hampstead, Maryland, ABD’de 11 metrekare fabrika inşaatına başladı.

1954 – Şirket başkanlığına devam ederken, Alonzo G. Decker, Sr. yeni oluşturulan Yönetim Kurulu Başkanlığı konumuna seçildi.

1955 – Black & Decker® Güney Afrika (Pty.), Ltd. satış ve servis bağlı ortaklığı Johannesburg’da kuruldu (1958’te Cape Town’a taşındı). Şirket, Croydon, Victoria, Avustralya’da 4650 metrekare tesis inşa etti.

1956 – Alonzo G. Decker, Sr. 72 yaşında, 18 Mart’ta öldü. S. Duncan Black’ın kardeşi ve uzun süredir şirket yöneticisi olan Robert D. Black, Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan oldu.

1957 – 1958 – Brüksel’de, Black & Decker® (Belçika) S.A. satış, servis ve depolama tesisi kuruldu. 1958’te Black & Decker® (Yeni Zellanda) Ltd. Auckland’da ve Black & Decker®, G.m.b.H. Düseldorf’ta kuruldu.

1959 – Black & Decker® Master Power Corporation adlı bir bağlı ortaklık kurarak Ohio ve Kanada’da faaliyet gösteren havalı alet üreticisi Master Pneumatic Tool Company, şirketini satın aldı.

1960 – Kurucu ortağın oğlu ve 1930’dan beri Black & Decker® çalışanı olan Alonzo G. Decker, Jr., başkanlık konumunu Robert D. Black’dan aldı. Robert D. Black yönetim kurulu başkanlığı ve CEO görevlerini sürdürmeye devam etti. Black & Decker® DeWalt, Inc. Şirketini satın aldı.

1965 – Hampstead tesisi 22300 metrekare genişleyerek Towson tesisinden üretimi devraldı. Bu değişiklik Towson’daki üretime son verdi. Towson olanakları araştırma ve teknoloji geliştirme için yeniden düzenlendi.

1967 – 1968 – İngiltere şirketi, artan ihracattaki göze çarpan başarısından dolayı Kraliçe’nin sanayi ödülünü aldı. . İtalya şirketi yerel ekonomiye katkılarından dolayı İtalyan Hükümeti’nin Oscar del Commercia ödülünü aldı.

1970 – 1971 – Şirket Carbide Router Company, Inc. of Moonachie, New Jersey, ABD, şirketini satın aldı. 1971’de Lagos’ta Black & Decker® (Nijerya), Ltd. ve Buenos Aires’te Black & Decker® Arjantin A.C.I. Satış ve servis şirketleri kuruldu.

1972 – Japon hükümeti Black & Decker® için elektrikli el aletleri üretimi izni verdi. Nippon B&D KK özel girişim bazında bu iznin verildiği ilk Japon olmayan şirket oldu.

1973 – İngiltere şirketi Workmate®; çalışma tezgahını üreterek İngiltere Tasarım Kurulunun Mükemmellik Ödülünü kazandı.

1974 – Satışlar 500 Milyon USD seviyesini aştı. İlk bir yıllık müşteri memnuniyeti garantisi ABD’de Black & Decker® tarafından sunuldu.

1975 – Alonzo G. Decker, Jr. CEO konumunu bıraktı fakat yönetim kurulu başkanlığını devam ettirdi. Francis P. Lucier CEO ve başkanlık konumlarını aldı. Şirket tarihinde ilk defa Black ve Decker aileleri mensupları sışında birisi CEO konumuna getirildi.

1979 – ABD elektrikli el aletleri faaliyeti Black & Decker® (U.S.) Inc. ismi altında birleştirildi. Yıllık satışlar 1 Milyar USD seviyesine ulaştı.

1981 – Robert D. Black, 84 yaşında, 21 Mart’ta öldü.

1984 – Black & Decker® kapsamlı bir şekilde yönetim ve üretimde organizasyonunu yeniden düzenledi. İngiltere’de Maidenhead ve Harmondsworth; İrlanda’da Kildare; ABD’de Pensilvanya’da Lancaster ve Ohio’da Solon fabrikaları kapatıldı. Ayrıca 1984’de General Electric Company şirketinin küçük ev aletleri bölümü satın alındı. Black & Decker® General Electric’ten alınan küçük ev aletlerinin markasını Black & Decker® markası ile değiştirmek için çok kapsamlı bir program başlattı.

1984 – Geniş ürün çeşidi ve global pazarlama tecrübesini yansıtacak şekilde Şirket yeni bir logo kullanmaya başladı.Yeni logo uzun bir süredir Şirket ile beraber anılan güçlü turuncu rengi kullanarak altıgen geleneğini sürdürmeye devam etti.

1985 – Black & Decker® 75. yılını kutladı. Kutlamalar çerçevesinde şirket hatıralarını içeren bir kapsül yenilenen Towson mühendislik binasına yerleştirildi. Kapsül burada 2085 yılına kadar kalmaya devam edecek. Pazarlama ve satışı daha fazla vurgulamak için şirket hisse sahipleri, şirketin isminin The Black & Decker® Corporation olrak değişmesine izin verdi.

1987 – Black & Decker® Şirketinin canlılığı enerji yarattı. Kazanç iki katına çıktı ve satışlar Şirket tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Satışlar 2 Milyar USD seviyesini geçti ve Black & Decker® Fortune dergisinin açıkladığı ABD merkezli en büyük 200 sanayi şirketi arasına girdi. Sales & Marketing Management dergisi, ABD çapında yapılan bir ankette Black & Decker® Şirketini en iyi satış organizasyonuna sahip şirket ilan etti.

1988 – Şirket, dünya çapındaki satın alma operasyonları ve deneyiminden dolayı Purchasing dergisi tarafından Medal of Professional Excellence ödülüne layık görüldü.

1989 – Black & Decker® 2.8 Milyar USD cirolu Emhart Corporation’ı bünyesine katarak, Şirketin hacmini yaklaşık ikiye çıkartarak rekabetçi bir global varlık elde etti ve Kwikset® kapı kilit ve kolları, Price Pfister® bataryaları, Molly® dübelleri, POP® perçinleri, True Temper golf sopası şaftları ve daha birçok tüketim ve sanayi ürünlerini şemsiyesine ekledi. Black & Decker® şarjlı ürünlerdeki başarıları ve NASA?nın Gemini ve Apollo programlarına katkılarından dolayı ABD Uzay Vakfı, Teknoloji Ünlüler Geçidine dahil edildi.

1990 – Şirket yaklaşık 700 Milyon USD devralma borcunu, stratejik olmayan altı faaliyetin satış kazançlarından geri ödedi. 10 bin tüketici arasında 6000 marka ile yapılan bir ankette Black & Decker® marka tanınırlığında ABD’de 7. ve Avrupa’da 19. sırayı aldı. Black & Decker® müşteri memnuniyetini Şirket’in operasyonlarının herbir kesiminde arttırmaya odaklı Toplam Kalite Sürecini başlattı.

1992 – Tümüyle yeni DEWALT profesyonel ürün grubu Kuzey Amerika’da piyasaya sürüldü.

1993 – Şirketin modern dağıtım kanalına sunduğu yeni ürünler ve servis seviyesi Wal-Mart, Builders Square, L.G. Cook, BMA, Channel Home Centers ve daha başka birçok ABD kurumsal müşterisinden Yılın Tedarikçisi ödülünü almasını sağladı. Ayrıca seçili ELU profesyonel ürün grubu Avrupa’da piyasaya sürüldü.

1993 – En son Dustbuster® şarjlı el süpürgeleri İngiltere Tasarım Kurulunun Tasarım Ödülünü kazandı.

1995 – Yeni DEWALT profesyonel el aletleri ve aksesuarları Avrupa’da piyasaya sürüldü.

1996 -Süreklilik gösteren yenilikçi yeni ürünlerin katkısıyla faaliyet gösterilen her iş kolunda 1 veya 2 numaralı konum elde edildi ve mevcut konum yükseltildi.

1998 – Black & Decker® son on yılın en güçlü bilonçosunu açıkladı ve ana iş faaliyetleri rekor seviyede satış elde etti.

1999 – Başlıca perakende iş ortaklarını Kuzey Amerika ve Dünya çapında genişlemelerinde desteklemek için internet ve elektronik ticaret stratejileriyle, faaliyetlerin globalizasyonuna önem verildi.

1999 – Black & Decker® VP2000K Quattro® çok amaçlı şarjlı hobi aletiyle prestijli Millennium Product ödülünü Tasarım Kurulundan aldı.

2000 – Black & Decker® 11. Design Week ödülünü Mouse® detay zımparası ile hobi ürünleri kategorisinde kazandı. Ayrıca IDSA ödülünü kazandı.

2002 – Black & Decker® ve Hitachi Koki elektrikli el aletleri faaliyetlerinde kurumsal anlaşmaya imza attılar.

2002 – Black & Decker® tarafından benzersiz bir şekilde tasarlanan Dustbuster® şarjlı el süpürgesi IDSA tarafından Bronz ödüle layık görüldü.

2003 – Black & Decker® Avrupa güvenlik hırdavat faaliyetini Assa Abloy’a 108 Milyon USD’a sattı.

2003 – Black & Decker® Baldwin Hardware Corporation ve Weiser Lock Corporation’ Masco’dan 275 Milyon USD’ye peşin olarak satın aldı.

2004 – Black & Decker® 2003 yılı tamamında 4.02 USD ve 4. çeyreğinde 1.35 USD yeniden yapılanma öncesi hisse başına kazanç açıklayarak 480 Milyon USD nakit elde etti.

2004 – Black & Decker® süregelen faaliyetlerden 2004 yılının 2. çeyreğinde rekor bir hisse başına kazanç açıkladı.

2004 – Black & Decker® Pentair, Inc. (NYSE: PNR) şirketinin elektrikli el aletleri grubunu peşin olarak 775 Milyon USD’ye satın aldığını açıkladı. Porter-Cable, Delta, DeVilbiss Air Power, Oldham Saw ve FLEX markalarını içeren bu grup 2003 yılında 1.08 Milyar USD satış ve 82 Milyon USD kar elde etti. Daha fazla bilgi için www.bdk.com.

2005 – Yenilikçi Alligator® elektrikli dal testeresi satışa sunuldu. 2006 yılında prestijli Alman IF Design ödülünü aldı.

2007 – Black & Decker® 2. nesil elektrikli süpürgeleri tasarımlarıyla ve yenilikçi Pivot® Dustbuster® şarjlı el süpürgesi tasarım ve ergonomisiyle Plus X ödülünü kazandılar.

 

Bir cevap yazın